Google Chrome Extensions(Uzantılar) 1

Google Chrome daha etkili kullanmamız için yayınlanan uzantılar mevcut. Bunları kullanılış videoları ile birlikte size açıklamaya çalışacağım. Her yazımda 3 tanesine yer vermeyi düşünüyorum.

best-chrome-extensions

Save To Drive : Bu uzantı ile açık olan web sayfasının içeriğini ve ya ekran resmini Google Drive hesabımıza kaydediyoruz. Peki nasıl kaydediyor? Tüm yapmanız gereken ilgili sayfa açıkken yüklediğiniz Save To Google Drive butonuna tıklamak. Logosuna sağ tıklayıp Options’dan detaylı ayarlamaları yapabiliyoruz. Örneğin; ekran resmini çekip mi kaydetsin, html formatında içeriği mi kaydetsin. Hayır ben bunu direk Google Document olarak istiyorum diyorsanız o da mümkün. Ayrıca Drive’nızın hangi bölümüne kaydedeceğini de belirleyebiliyorsunuz.

Snag It : Bu uzantı ile 2 başlık açmak gerekir.
İlk olarak açık olan web sayfasının ekran resmini kaydediyor ve bunu 3 farklı türde yapıyor. İlk olarak sizin istediğiniz bir bölümü (Region) kaydedebiliyor. Ekran gözüken yani Print Screen ile gerçekleşen eylemi yapıyor (Visible) ve son olarak da alt tarafa doğru uzayıp giden websitelerinin ekran resimlerini hızlıca kaydetmemize yarıyor (Scrolling). Ve ek olarak bu ekran resimleri üzerine küçük notlar alıp öğrencilerimize minik bir ders materyali oluşturabiliriz.
İkinci olarak da ekrandaki işlemlerimizin video kaydınız oluşturuyor. Hem ekran kaydını hem de sesinizi kaydeden ve hızlı basit kullanışlı (Screen). Videolarınızı Youtube hesabınıza upload edebilirsiniz ya da kısa ise (<20saniye) GIF oluşturabilirsiniz. Diğer uzantılar gibi bu kayıtları Drive’ınızda TechSmith adında oluşturduğu klasöre otomatik olarak kaydediyor.

Kami-PDF Sign, Edit, Review : PDF dosyaları ile sık sık çalışıyor iseniz, bu uzantı ile bir çok işinizi gerçekleştirebilirsiniz Bilgisayarınızda ve ya Google Drive, Dropbox içinde bulunan PDF dosyalarını açıp düzenleyebilirsiniz. PDF formatında formlarınızı doldurabilirsiniz, ders dokümanı ise altını çizebilir, istemediğiniz yerleri silebilir, kalem ile kendi notlarınızı alabilirsiniz. ayrıca dosyayı paylaşıp aynı anda öğrencileriniz ve ya arkadaşlarınızla çalışabilirsiniz. Bunun için ya Google Drive içinde ya da bu siteye upload etmeniz gerecektir. Hazırladığınız bu dosyayı download edebilirsiniz ya da arkadaşınıza paylaşabilirsiniz. Embed etme çıktısını alma vb özellikleri de cabası. Kami Uygulaması ile ayrıca Split&Merge (kesip birleştirme silme gibi) işlemler için sizi yönlendirdiği sayfada gerekli izinleri verirseniz, sayfaların yerini değiştirme, aradan sayfa silme, ayrı ayrı oluşturulmuş PDF dosyalarını birleştirme gibi işlemleri online bir şekilde hızlıca halledebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.