Çocuklar İçin Programlama

WEB-Hour-of-Code-Feb-2015-1024x501

“Herkese nasıl heykel yapacağı öğretilebilir: Michelangelo’ya ise ancak nasıl yapmayacağı öğretilebilirdi. Büyük programcılar için de benzer şey geçerlidir.”

Çocuklara neden programlama öğretiyoruz?

Bugün sadece Bilgisayar yada Yazılım Mühendisliğinde değil tüm mühendislik disiplinlerinde ve matematik bölümünde bilgisayar programlama dersi zorunlu olarak okutuluyor. Programlamayla bilgisayarlara yada diğer makinalara nasıl davranacaklarını söylerken bizde problemlerin nasıl çözüleceğini ve sistemli düşünebilmeyi öğreniyoruz. Kod yada Algoritma yazabilmek bize problemlere farklı yönlerden bakabilme ve en kestirme çözümü bulabilme yeteneği kazandırıyor.
(http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/cocuklara-neden-programlama-ogretmeliyiz/8832#ad-image-0)

Sistematik ve alternatif düşünme becerisini geliştiren, olaylar arasındaki bağlantıyı görmeyi sağlayan programlamayı çocuklara öğretmeliyiz. Bu onlara hayatlarının her safhasında faydalı olacaktır.

Halihazır da ben de BT derslerimde, ortaokul seviyesindeki çocuklara bu düşünme biçimini aşılamaya çalışıyorum. Yaratıcılıkların en üst noktaya çıktığı, analitik düşüncenin baskın olduğu bu programalama derslerinin sonucunda ortaya bir ürün çıkıyor. Üreten çocuk daha da mutlu!

Peki çocuklara programlamayı hangi araçlarla öğretebiliriz?

– Derslerimde kullandığım code.org sitesi müthiş bir platform. Dünya çapında milyonlarca öğrenci ve eğitimci tarafından kullanılan bu portal 1. sınıf öğrencisinden bu öğrencinin dedesine kadar herkese programlama öğretebilecek yelpazede hazırlanmıştır.

Tamamen sürükle-bırak mantığı ile kod bloklarını dizerek program çözüyoruz. Başarılı ders sonucunda sertifikalar veriliyor.

Örnek Sertifika içi tıklayınız.

– Scratch ve Scracth Jr. ise yine okulumuzda kullanılan ve için de tüm gerekli kod bloklarını barındıran bir uygulama. Hem online hem de offline olarak çalışabileceğiniz sürükle-bırak mantığı ile işleyen bir uygulamadır.

Kodlama sadece bilgisayar dehaları için değildir diyor MIT Medya Laboratuarından Mitch Resnick – ve ekliyor herkes içindir. Mitch Resnick MIT Medya Labaratuarı’nda araştırma grubu ile Scratch programını geliştiren kişi.

Scratch ile yapabileceğiniz bir çok şey var. Çocuklar kendi hikâyelerini tasarlayıp oyun ve animasyonlar yapabiliyorlar. 150 farklı ülke tarafından kullanılıyor. Scratch web sitesinde milyonlarca proje var. Animasyonlu hikâyeler, eğitim projeleri, klasik video oyunları, trigonometri dersleri vb.

Bu güzel uygulamanın web adresi için linke tıklayabilirsiniz. Scratch

Uygulama Türkçe olarak kullanılabiliyor ve internette onlarca Türkçe döküman bulmak mümkün. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir projesi olan EBA(Eğitim Bilişim Ağı) da görsel bir eğitim var ve Scratch ‘in kendi web sitesinde de uygulamalı bir eğitim mevcut. Yine Youtube üzerindeki kanallarda geniş kaynak ve uygulamalar mevcut.

– Microsoft tarafından geliştirilen Small Basic ise diğerlerine aksine kod yazarak geliştirme yapabileceğiniz bir platform. Yine temel düzeyde programlamayı öğrenebileceği bu uygulamada görsel eklentilerini de yükleyerek farklı çalışmalara imza atılabilir.

En büyük avantajlarından biri ders planlarından uygulama arayüzüne kadar Türkçe desteği olması. Ama benim tavsiyem her zaman İngilizce olarak bu platformları kullanmaları. Çünkü üretilen yayınlanan tüm kaynaklar İngilizce ve terimleri orijinal dilinde öğrenmek çok büyük avantaj sağlar.

Small Basic için tıklayınız.

– Yine Microsoft tarafından oluşturulan ve öğretmen olarak benim de hala üzerinde bir şeyler öğrendiğim Açık Akademi platformu var. Ücretsiz olarak üye olunan ve kütüphanesinden forumlarına kadar mütihş bir kaynak sunan bu platformun ilkokul öğrencilerine yönelik uygulaması Touch Develop.

Dokunmatik ekranlara uygun olarak hazırlanmıştır. Neredeyse klavye kullanmadan uygulama geliştirmek mümkün. Temel programlamayı öğrendikten sonra bilgilerini kullanabileceği çok faydalı bir program.

Arayüz biraz karışık gelse de geniş kaynağı ile öğrencinin işini kolaylaştıracak seviyede. Dil çevirileri devam etmekte olup arayüzün bir kısmı çevirebilmiştir. Bu yüzden platformu İngilizce kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

– Alice, çocuklara, nesne yönelimli ve olay yönlendirmeli programlamayı öğretmek için tasarlanmış, ücretsiz ve açık kaynak kodlu 3B bir programlama ortamıdır.
Alice’te öğrenciler bir nesneyi canlandırmak ve program yaratmak için grafik bloklarını sürükleyip bırakırlar. Alice’in bir türü Storytelling Alice, Kaitlin KELLEHER’in Carnegie Mellon Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri doktora programının bir parçası olarak geliştirildi.
Animasyonların ve sosyal etkileşimin rolünün artırılmasıyla, bu program, öğrencilerin programcılığa duyduğu ilginin büyük bir oranda arttığını gösterdi.
(http://www.ozgurlukicin.org/forum/haberler/18016/?page=1)

Yukarıda belirtilen platformlar dışında bir çok uygulama mevcuttur. Ama temel seviyede ilkokul öğrencilerinin seviyesine en uygun olanlarının bunlar olduğunu düşünüyorum. Ya da benim en çok verim aldığım bu siteler.

Tavsiye edilen diğer siteler;

www.codeacademy.com (Web tasarım ve programlama üzerine hazırlanmış harika bir site.)
www.kodugamelab.com (Microsoft tarafından 13+ çocuklar için oyun yapabilecekleri bir program.)
appinventor.mit.edu (MIT tarafından Android uygulamalar yazmak için hazırlanmıştır Youtube da Türkçe eğitim videoları mevcut.)

Steve Jobs ;

“ Bence bu ülkede herkes bilgisayar programlamayı öğrenmeli. Bir bilgisayar dili öğrenmeli. Çünkü bu, insana nasıl düşüneceğini öğretiyor. Ben bilgisayar bilimini bir sosyal bilim olarak görüyorum. Bu herkesin öğrendiği bir şey olmalı. ”

Kaynaklar :

http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/cocuklara-neden-programlama-ogretmeliyiz/8832#ad-image-0

Çocuklar İçin Programlama Dili


http://www.ozgurlukicin.org/forum/haberler/18016/?page=1
http://blogs.kqed.org/mindshift/2011/05/5-tools-to-introduce-programming-to-kids/
http://www.edutopia.org/blog/7-apps-teaching-children-coding-anna-adam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.